Головна    
№5 2007 №3-4 2007 №2 2007 Архів
Дипломи
Чи будемо мати стандартизований додаток до нашого диплома?

     При переході на Болонську систему навчання всі стандарти національної системи освіти перевертаються майже з ніг на голову. Однією із вимог, що ставить до своїх партнерів європейський освітній простір, є запровадження єдиного додатка до диплома.
     Сьогодні в нашому інституті повним ходом іде підготовка студентів за Болонською системою, як її ласкаво називають студенти "болонкою", або ще "спагеті під соусом Bolognese". Остання назва вказує на заплутаність Болонської системи. Низка проблем, які постали перед вищими школами Європи у зв'язку з реалізацією положень Болонської декларації, висвітлено у "Чорній книзі Болонського процесу" (The Black Book of the Bologna Process), виданій об'єднанням студентських організації в Європі ESIB цього року.
     Цього навчального року інститут вперше випускатиме студентів, які хоча тільки протягом одного року, але скуштували новоєвропейського освітнього "соусу".
     Скільки протертих штанів, скільки перелистаних книжок, скільки нервових клітин потрібно протягом п'яти років, аби отримати омріяний диплом? Відповідно до цієї системи повинен видаватися диплом з уніфікованим додатком до нього. Такий додаток значно спростить процедуру визнання кваліфікації випускників у європейському регіоні. Але чи отримають сьогоднішні п'ятикурсники диплом з таким додатком?
     Зараз в нашому інституті діє тимчасове положення про Болонський процес в ЧТЕІ - документ, який врегульовує впровадження європейської системи навчання та підкореговує його під інститутські вимоги.
     Ми попросили прокоментувати ситуацію з дипломами, які отримуватимуть випускники ЧТЕІ, члена методичної ради ЧТЕІ Володимира Мирославовича Козменка.
     - Який диплом отримають цьогорічні п'ятикурсники?
     - Допускається, що цього року будуть видаватися випускникам дипломи зі звичайними додатками. Це залежить від Міністерства освіти і науки України. Наступного року випускники-бакалаври (теперішні третьокурсники - ред.), можливо, отримають дипломи європейського зразка.
      - В Європі існує практика присвоєння випускникам-магістрам ступеня (кваліфікації) "академічного" чи "практичного" ("професійного"). У нас щось на кшталт цього буде запроваджено?
      - Те, чи буде присвоюватися освітньо-кваліфікаційний ступінь залежить від законодавства, яке буде прийняте з цією метою. В Україні магістр - це ознака повної вищої освіти. В Європейських країнах магістр є післяступеневим рівнем, бо вищою освітою є вже бакалавр. У нас останній вважається тільки базовою вищою освітою.
      - Що робити спеціалістам, якщо в недалекому майбутньому визнаватимуться тільки дипломи магістрів?
      - Все залежатиме від роботодавців. Якщо вони не почнуть шукати собі виключно магістрів, то власникам дипломів, де зазначено, що його господар є спеціалістом, нема про що хвилюватися. В іншому разі, спеціалістам треба буде ще рік вчитися, щоб мати ступінь магістра. А роботодавцям треба втовкмачити, що бакалавр - це вже вища освіта.
      - Чи дасть змогу індивідуальний навчальний план кожному студенту вибирати предмети, які вивчатимуться?
      - Сьогодні кафедри займаються складанням індивідуальних навчальних планів. Останні передбачають, що окрім обов'язкових предметів, студенти вчитимуть кілька на власний вибір, про засвоєння яких зазначатиметься в додатках до дипломів. Такий принцип вибору формально діяв в ЧТЕІ і до цього часу, і це було закладено у навчальний план.

Петро КУЗИК


№9 22 грудня 2006

Свідоцтво про державну реєстрацію - ЧЦ №236


Засновник - Чернівецький торговельно-економічний інститут
Київського національного торговельно-економічного університету

Точка зору авторів публікацій не завжди співпадає з точкою зору редакції.Головний редактор - Микола Антофійчук

Технічний редактор - Денис Татарчук

Коректор - Неля Колодницька

Голова редколегії - Надія Георгіяну
Адреса редакції:

Україіна, 58000, м.Чернівці,
Центральна площа, 7
Тел.: 52-21-22
 

Хто і скільки курить?
Плагіат дешевший за "антиплагіат"
Спільний проект науковців ЧТЕІ з лікарями-онкологами
Студентські "перли" на chtei.cv.ua/forum
Вітання!!!
"Студенти у вільному підприємництві"
Театр починається з...
Про нас пишуть...
На хлопський розум: Ануїтет
Традиційна рубрика "Наш персонаж"
Ч Т Е І спортивний